Till HittaButiks startsida    Butiker     |     Erbjudanden     |     Sök butik     |     Butikssnack     |     Lägg till butik
Butik Inlägg Kom. Läst   
zmaka.se bra sidor om lite allt möjligt   64421  
Trailer Träsh Mycket bra!!   65885  
Alienbase Metallica biljetter   61752  
Mine. Utmärkt kundservice!   62496  
kontorsproffset.se Bra priser !! snabb leverans , rekomenderas   63130  
DiaDirekt Bra service   66050  
DiaDirekt bra service   61403  
zmaka.se Slö...   62185  
Place-It Otroligt snygga saker!   61914  
ginatricot ENGREN   61730  
Kingsize skor KING SIZE SKOR i Malmö   63268  
Mammapatita wowwww   63074  
Hotlix Goa Maskar!   52601  
112Ink Lite billigare, väldigt bra (1)  62804  
Fotoquick kanonbra   51991  
Tillbudet Varför provade jag inte detta tidigare? (1)  63296  
ginatricot bäst!   61469  
Strumpbutiken Super snabb leverans   61222  
Headstyle Håller med!   63192  
JedeDesign Rekommenderas varm!   62608  
Svana K Svana K   61187  
Fridsälls Trading Snabb support   62664  
Michaela de la Cour snabb service   62757  
uteungar.se DYRA!! (1)  62780  
KSO Rekomenderar KSO   64097  
Headstyle Perfekt!   61777  
uteungar.se solskyddskläder / rekommenderas   62420  
Gavelins silver Kanonbutik!   63010  
ZooSajten Onödigt strul!!   63383  
Nylanders Mattor Bra service   65770  
    << sida 49 (64) >>  
Läs inlägg                                    2006-03-05 21:35
varning! undvik betala med kort på nätet!
jag & en kollega registrerade vars en webadress & betalade med bankkort för ett års abonnemang på dessa från ett svensk företag som säljer webadresser. det är första & sista gången jag använder kort på nätet!

en vecka senare har någon använt mitt kortnummer & handlat för 13 000kr med hjälp av mitt kortnummer i en webbutik hur nu detta kan vara så enkelt??
samt min kollega blev uppringd av banken samma dag att någon försökt handla för 24000kr på hans kort. som tur var hade han ej så mycket på sitt kort

använd er av faktura eller postförskott
kanske maximal otur men det lär inte bli mindre bedrägerier. i detta fall åker förövaren dit utan problem men man ser hur lätt det kan ske

/Per Ola
Läs inlägg                                    2006-03-05 23:37
ang: varning! undvik betala med kort på nätet!
vore intressant att veta vilket företag det handlar om?

/Andreas
Läs inlägg                                    2006-03-08 20:20
ang: varning! undvik betala med kort på nätet!
har mindre betydelse vem jag handlat hos.
firman jag anlitat är generös men jag säger bara:
hackers finns det gått om, så se upp.

har inget att göra med vem eller var man beställer av
kortbetalning på nätet är på egen risk...

för min del fick jag ersättning av banken men hur länge gör de så?

/Per-Ola
Läs inlägg                                    2006-03-09 15:14
ang: varning! undvik betala med kort på nätet!
jag har handlat med kort över nätet i säkert 5 år och aldrig haft några problem. banken ersätter alltid kortbedrägerier då du inte själv betett dig väldigt oansvarig med ditt betalkort. alla korttransaktioner bör ske över en säker förbindelse (ssl - titta efter hänglåset i webbläsaren) och de som sedan har hand om registret bör inte spara kortuppgifter efter köpet är genomfört.

men det är klart, det finns alltid en liten risk, det kommer man aldrig undan med, men det finns det med allt. jag tycker själv att kort är det klart smidigaste sättet att betala varor över nätet på. som det är nu är svenskar generellt rädda för att handla med betalkort över internet - just för att sådana här enskilda, ovanliga fall får väldigt stor uppmärksamhet i media.

/Michael
Läs inlägg                                    2006-03-09 20:50
ang: varning! undvik betala med kort på nätet!
somliga har tur andra inte. hoppas turen forstätter för dig michael. är ju upp till var & en om de vill blotta sina kortnummer i cyberrymden för eventuella hackers osv. jag har bestämt mig & jag vet hur vanligt detta är efter min kontakt med polisen. firman jag handlade på hade alla säkerhetsföreskrifter som banken föreslagit dem. varför erbjuder bankerna e-kort för sina kunder vid betalning på nätet, kan de bero på att dom inte litar på systemet? nog om det, det är upp till var & en men jag gör aldrig om det mer.

/Per Ola
Läs inlägg                                    2006-03-12 21:50
ang: varning! undvik betala med kort på nätet!
tycker du är lite förhastad i den hårda varningen. det verkar vara lika farligt att betala med kort i vanliga butiker, ta ut ur bankomater osv. det finns alltid kriminella människor. som tur är så är det sällan kunden som blir drabbad. har också betalat med kort i minst 5 år till alla möjliga webbutiker. har aldrig hänt något. däremot så råkade jag ut för en "scam" vid bankomaten. ha alltid koll på ditt konto är det enda jag skulle vilja säga. även på de små beloppen, för ibland så börjar de med smått för att kolla om kortet funkar.

/maja
Läs inlägg                                    2006-03-18 18:42
ang: varning! undvik betala med kort på nätet!
det är säkrare att handla med kort på nätet än vad det är i fysiska butiker.

/Marcus
Läs inlägg                                    2006-04-12 22:16
ang: varning! undvik betala med kort på nätet!
är man osäker så kan man ordna ett separat bank/kreditkort hos sin bank som man överför exakt den summa man ska handla på internet för, detta medför 100% säkerhet, så va det problemet löst...

annars är det ju hackern som vinner!





/Problemlösare
Läs inlägg                                    2006-09-18 19:45
ang: varning! undvik betala med kort på nätet!
man kan hämta ett engångsnummer på sin internetbank och därmed försäkra sig om att kortnumret ej sprids, då det nummer du använder bara används en gång !!

har själv en webbutik och glöm inte att har kunden handlat med 3d secure (sista 3 siffrorna)så är det banken som ersätter annars är det alltid butiken som får stå för kostnaden !!

har handlat med kort själv i 7 år utan något som helst problem.

/...