Till HittaButiks startsida    Butiker     |     Erbjudanden     |     Sök butik     |     Butikssnack     |     Lägg till butik
Butik Inlägg Kom. Läst   
Etrendstore.se - Roliga Prylar och Presenter Snabbt!   88891  
frozza.se SÅ SNYGGA SMYCKEN (1)  90619  
LampGallerian.se Tack   91438  
Bergarelaxen.se Prisvärd Tandblekning   90845  
kidsbutik Vilken service!! Kanonbra! Snabb leverans!!   96791  
Lyckogram Mycket nöjd!   103072  
Etrendstore.se - Roliga Prylar och Presenter Bra Butik :D   76892  
Kinabutik Kinabutik gbg   88952  
Hyrahyra Grym sida   87478  
Hattpinnen Supernöjd   89735  
Kino Shop ÅR efter ÅR..... (1)  87069  
frozza.se SNyggt Även för herr   89960  
provrummet Nöjd kund   96052  
Revolve-IT är det någon som känner till revolve-it? (1)  91156  
Solhem Inredning ny favorit (1)  89733  
Beauty4u Superbra öronljus!   86907  
LampGallerian.se underbart   93087  
helihak Bra priser och vänligt bemötande!   90047  
eleraff Toppenbra service! Fina kläder.   89892  
Kinabutik kinabutik.se ball som fan (1)  96086  
2FUN Kanonbra priser   75094  
uteungar.se Suveräna byxor   91368  
Gullgrodan Bra service och snabb leverans!!!!   98373  
Kinabutik GOJI-bär från Kinabutik.se (1)  102085  
Dataknuten KK eller inte ?   96404  
Kino Shop kino shop framtid (1)  90613  
Etrendstore.se - Roliga Prylar och Presenter Handla på nätet   91826  
Kinabutik Grönt te   88857  
kidsbutik Toppenservice på en kanonbutikk!   96907  
Marina Design Bra service o bemötande   89674  
    << sida 30 (46) >>  
Läs inlägg                                    2006-03-05 21:35
varning! undvik betala med kort på nätet!
jag & en kollega registrerade vars en webadress & betalade med bankkort för ett års abonnemang på dessa från ett svensk företag som säljer webadresser. det är första & sista gången jag använder kort på nätet!

en vecka senare har någon använt mitt kortnummer & handlat för 13 000kr med hjälp av mitt kortnummer i en webbutik hur nu detta kan vara så enkelt??
samt min kollega blev uppringd av banken samma dag att någon försökt handla för 24000kr på hans kort. som tur var hade han ej så mycket på sitt kort

använd er av faktura eller postförskott
kanske maximal otur men det lär inte bli mindre bedrägerier. i detta fall åker förövaren dit utan problem men man ser hur lätt det kan ske

/Per Ola
Läs inlägg                                    2006-03-05 23:37
ang: varning! undvik betala med kort på nätet!
vore intressant att veta vilket företag det handlar om?

/Andreas
Läs inlägg                                    2006-03-08 20:20
ang: varning! undvik betala med kort på nätet!
har mindre betydelse vem jag handlat hos.
firman jag anlitat är generös men jag säger bara:
hackers finns det gått om, så se upp.

har inget att göra med vem eller var man beställer av
kortbetalning på nätet är på egen risk...

för min del fick jag ersättning av banken men hur länge gör de så?

/Per-Ola
Läs inlägg                                    2006-03-09 15:14
ang: varning! undvik betala med kort på nätet!
jag har handlat med kort över nätet i säkert 5 år och aldrig haft några problem. banken ersätter alltid kortbedrägerier då du inte själv betett dig väldigt oansvarig med ditt betalkort. alla korttransaktioner bör ske över en säker förbindelse (ssl - titta efter hänglåset i webbläsaren) och de som sedan har hand om registret bör inte spara kortuppgifter efter köpet är genomfört.

men det är klart, det finns alltid en liten risk, det kommer man aldrig undan med, men det finns det med allt. jag tycker själv att kort är det klart smidigaste sättet att betala varor över nätet på. som det är nu är svenskar generellt rädda för att handla med betalkort över internet - just för att sådana här enskilda, ovanliga fall får väldigt stor uppmärksamhet i media.

/Michael
Läs inlägg                                    2006-03-09 20:50
ang: varning! undvik betala med kort på nätet!
somliga har tur andra inte. hoppas turen forstätter för dig michael. är ju upp till var & en om de vill blotta sina kortnummer i cyberrymden för eventuella hackers osv. jag har bestämt mig & jag vet hur vanligt detta är efter min kontakt med polisen. firman jag handlade på hade alla säkerhetsföreskrifter som banken föreslagit dem. varför erbjuder bankerna e-kort för sina kunder vid betalning på nätet, kan de bero på att dom inte litar på systemet? nog om det, det är upp till var & en men jag gör aldrig om det mer.

/Per Ola
Läs inlägg                                    2006-03-12 21:50
ang: varning! undvik betala med kort på nätet!
tycker du är lite förhastad i den hårda varningen. det verkar vara lika farligt att betala med kort i vanliga butiker, ta ut ur bankomater osv. det finns alltid kriminella människor. som tur är så är det sällan kunden som blir drabbad. har också betalat med kort i minst 5 år till alla möjliga webbutiker. har aldrig hänt något. däremot så råkade jag ut för en "scam" vid bankomaten. ha alltid koll på ditt konto är det enda jag skulle vilja säga. även på de små beloppen, för ibland så börjar de med smått för att kolla om kortet funkar.

/maja
Läs inlägg                                    2006-03-18 18:42
ang: varning! undvik betala med kort på nätet!
det är säkrare att handla med kort på nätet än vad det är i fysiska butiker.

/Marcus
Läs inlägg                                    2006-04-12 22:16
ang: varning! undvik betala med kort på nätet!
är man osäker så kan man ordna ett separat bank/kreditkort hos sin bank som man överför exakt den summa man ska handla på internet för, detta medför 100% säkerhet, så va det problemet löst...

annars är det ju hackern som vinner!





/Problemlösare
Läs inlägg                                    2006-09-18 19:45
ang: varning! undvik betala med kort på nätet!
man kan hämta ett engångsnummer på sin internetbank och därmed försäkra sig om att kortnumret ej sprids, då det nummer du använder bara används en gång !!

har själv en webbutik och glöm inte att har kunden handlat med 3d secure (sista 3 siffrorna)så är det banken som ersätter annars är det alltid butiken som får stå för kostnaden !!

har handlat med kort själv i 7 år utan något som helst problem.

/...